Elektrikli Çit Nasıl Kurulur ?

15 Eylül 2022 0 Yorum

 

İçindekiler
Elektrikli Çit Nasıl Kurulur
Elektrikli Çitler Yağmurlu ve Karlı Havalarda Çalışır mı?
Elektrikli Çitlerde Elektrik Kontrolü Nasıl Yapılır ?
Herkes Elektrikli Çit Kullanabilir mi?
Elektrikli Çitler Yangına Neden Olur mu ?

Haberler 05.09.2022 14:24 | Son Güncelleme 10.09.2021 13:47 | Okunma Süresi  3  Dakika

Elektrikli çit nasıl kurulur sorusu çitin özellikle elektrikli olması bakımından insanlar için kafa karıştırıcı olmaktadır. Oysaki elektrikli çit kurulumları diğer çitlerden biraz daha farklı olması dışında oldukça kolaydır. Öncelikle çitin kurulacağı alana uygun kalınlık ve boyutlarda tahta bloklar çakılması gerekir. Her biri en fazla bir buçuk metre aralıklarla olacak şekilde çakılan bloklar çekilecek olan çitin düzgün durabilmesi ve sağlam olabilmesi açısından önemlidir.

Başlangıçta bloğa elektrikli tel birkaç defa dolanarak bir diğer bloğa geçecek şekilde işlem sürdürülmelidir. Tüm telleri doladıktan sonra başlangıç noktasına tekrar gelinir ve iki telin uçları birbirlerine bağlanır. İhtiyaç duyulan bir diğer malzeme elektrik kutusudur. Elektrik kutusu sayesinde topraklama işlemi gerçekleştirilir.

Elektrikli Çitler Yağmurlu ve Karlı Havalarda Çalışır Mı?

Elektrikli çitler yağmurlu ve karlı havalarda temas edebilecek suya karşı dayanıklı bir şekilde üretilir. Yani olası hava koşullarında çalışmasına devam edecektir. Burada önemli olan nokta elektrikli telin topraklama sistemi ile doğru ve düzgün bir şekilde bağlandığından emin olunmasıdır. Aksi taktirde topraklama yapılmamış elektrikli çitlerde istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir.

Elektrikli Çitlerde Elektrik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kullanılan elektrik tellerindeki elektrik akımını kontrol etmenin birden fazla yolu vardır.

Bu yollardan bir kaçını şu şekilde ayırmak mümkündür;

  • Elektrikli çitler için özel üretilen volt metreler
  • Kontrol kalemleri

Kontrol kalemleri ile yapılacak olan enerji akımının ölçülmesi yöntemi oldukça tehlikelidir. Çünkü elektrikli çitlerden geçen akım evlerde kullanılan akımlara nispeten çok daha yüksektir. Kontrol kalemi ile akımın ölçülmeye çalışılması halinde kişi de alınan elektrik ölçüsünde şok dalgası gelişir.

Elektrikli Çitler Nerelerde Kullanılır?

Genellikle askeriye, polisiye, hapishane gibi yerlerde elektrikli çitler kullanılır. Fakat bunun yanı sıra devlete ait girilmesi yasak olan arazilerde de kullanılabilir. Özel olarak büyük çiftliklerde dışarıdan gelecek olan saldırıların engellenmesi ve içeride bulunan hayvanlardan kayıp vermemesi adına kullanılabilirler.

Herkes Elektrikli Çit Kullanabilir Mi?

Elektrikli çitleri kullanmak için kişi ayırt edilmemektedir. Fakat kullanılacak alanın korunmaya ihtiyacı olan bir alan olması gerekir. Resmi ve devlete ait olmayan alanlarda özel olarak çit kullanımları için belirlenen bazı şartlar vardır. Bu şartlara uyulduğu taktirde elektrikli çitler kullanılabilir.

Elektrikli Çitler Yangına Neden Olur Mu?

Elektrikli çitlerden geçen enerji arkı çok hızlı gerçekleştiği için yangın oluşacak kadar zaman bulamaz. Fakat elektrikli çitler yanında ve yakınında uçucu ve patlayıcı maddeler bulunmamalıdır. Bu alanlara elektrikli teller çekilmemelidir. Ormanlık alanlarda ya da ağacın bol olduğu bölgelerde kullanılacak olan çitler için elektrik boşalmalarına önlem alınması şarttır.

Yorum Yapın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

× Sipariş Ver